İSVA – İstanbul Sultanahmet Vakfı

ULUSLARARASI İSLAMİ OKULLAR ZİRVESİ DÜZENLENDİ

ULUSLARARASI İSLAMİ OKULLAR ZİRVESİ DÜZENLENDİ

sultanahmet vakfi logo


Uluslararası İslami Eğitim Uzmanları İstanbul’da Buluştu

Küresel İslami Okullar Birliğini (Global Association of İslamic Schools- GAIS) temsilen dünyanın dört bir yanından gelen eğitimci ve uzmanlar, İstanbul’daki istişare toplantısında bir araya geldi.

Vakfımızın ev sahipliğinde düzenlenen programa, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, GAIS Başkanı Zaffar Ahmad’in yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda İslami İlimler eğitim uzmanlarının selamlama konuşmaları, yemek ikramı, ebru sanatı gösterimi ve ezgiler seslendirildi. Programda GAIS’in uluslararası eğitim çalışmaları anlatılarak, İslami eğitim veren okulların küresel anlamda beraber hareket edebilmesi ve daha etkin hale gelerek üretken bir gelecek vizyonu ve hedefleri masaya yatırıldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Yılmaz, davetlilere, Türkiyedeki İmam Hatip okulları hakkında bilgi vererek, Türkiye’nin dini eğitim noktasında tecrübelerini paylaştı.

Türkiye’nin bir asırdan fazladır İslami İlimler alanında tecrübe sahibi olduğunu belirten Yılmaz, “Türkiye, bu gelişmeleri son 10 yılda daha da ileriye taşıdı. Ayrıca son 5 yılda program değişikliğine gidildi ve 10 farklı dil eğitimi veren imam hatip okullarımız var. Teknoloji ve İslami eğitimler birlikte ilerliyor. Ayrıca artık okurken hafızlık yapabilme fırsatı da var. 20 bin öğrenci hafızlık yaparken eğitim alıyor.” diye konuştu. Yılmaz, İslami eğitim alanında uluslararası çalışmalar yürüten eğitim uzmanlarını ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, 2025’te Türkiye’de düzenlenecek küresel bir kongrenin temellerinin de bu toplantıda atılacağını aktardı.

GAIS Başkanı Ahmad da bu birlikteliğin İslami eğitim alanında ülkeler arası ortaklıklar kurulması yönünde uzun süredir çalışmalarda bulunduğunu belirtti. Ahmad, 2025’te Türkiye’de küresel bir İslami okullar kongresi yapacaklarını ifade ederek, “Türkiye, bu program için en ideal ülke. Türkiye, kültürel, siyasi ve ekonomik olarak Doğu ve Batı arasında bir köprü. Hem coğrafi hem ideolojik olarak çok iyi bir konumda. Müslüman eğitimcileri bir araya getirecek harika şartlara sahip.” ifadelerini aktardı.

Vakıf başkanımız İsmail Hakkı Tavman da vakfın çalışmaları hakkında bilgi vererek, tüm dünyadan eğitim konusunda tecrübeli eğitim uzmanlarını ağırlamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.


07 Ekim 2022
97 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?