İSVA – İstanbul Sultanahmet Vakfı

Başkanımız

İsmail Hakkı Tavman

1971 yılında Sarıyer İstanbul’da dünyaya geldi. Hafızlık eğitimini İstanbul Sultanahmet Vakfı (Sokullu Kur’an Kursu)’nda, Ortaokul ve Lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Lise eğitiminin akabinde el- Ezher Üniversitesi (Mısır) İslam Hukuku fakültesine kabulü ile başladığı fakülte hayatına, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde devam ederek 1997 yılında lisans eğitimini tamamladı.

Uzun yıllar rahle-i tedrisatında bulunduğu İsmail Biçer Hocaefendi’den Ta’lim eğitimi, Reisu’l- kurra Abdurrahman Gürses Hocaefendi’den ise İlmî Kıraatin Aşere kısmını tamamladı.

Abdurrahman Efendinin vefatı üzerine İlmî Kıraat eğitimine Mustafa Demirkan Hocaefendi’de devam ederek Takrib – Tayyibe kısmını okudu ve İlmî Kıraat icazetini aldı. Kıraat eğitimi ile birlikte Mehmet Emin Saraç Hocaefendi’nin Fatih Camii ders halkalarına katılarak Hadis, Tefsir ve Fıkıh derslerinden de icazet aldı.

İlerleyen yıllarında İmam Hatip Liselerinde muallimlik, Kurucusu olduğu Özel öğretim kurumunda ise Genel Müdürlük yaptı. Uzun yıllardır devam ettirdiği Kuran-ı Kerim ve İlmi Kıraat muallimliğine devam etmekte olup , Takriben 15 yıldır yürüttüğü İstanbul Sultanahmet Vakfı Başkanlığına halen devam etmektedir.

Evli ve üç çocuk babası olan Tavman , İyi derecede Arapça ve Osmanlıca bilmektedir.